najlepszy sposób na jęczmień na oku

Jak skutecznie wyleczyć jęczmień na oku i zapobiegać jego występowaniu?

Dzisiejszy temat może wydawać się dziwny, jednak codzienne wykonywanie makijażu, noszenie sztucznych rzęs i eksperymentowanie z kosmetykami potrafią odbić się na zdrowiu naszych oczu. Jeśli dojdzie do tego alergia i sezon wiosenno-letni, o kłopoty nietrudno. Ponieważ sama od miesięcy zmagam się z nawracającymi jęczmieniami, na które nie pomagają domowe sposoby, postanowiłam poruszyć ten temat na blogu. Po konsultacji z dobrym okulistą w końcu udało mi się znaleźć skuteczną metodę walki z jęczmieniami. Tym razem (mam nadzieję!) rozprawiłam się z nimi raz na zawsze. Jeśli Wy również cierpicie z powodu jęczmienia na oku, ten post powinien Was zainteresować!

Jęczmień na oku: skąd się bierze?

Jęczmień to ropne zakażenie brzegu powieki, inaczej ropień, którego ujście znajduje się na zewnętrznej lub wewnętrznej powiece, tuż przy linii rzęs. Objawia się zaczerwienieniem i bolesną opuchlizną z widoczną ropną krostą, która pęka po kilku dniach. Jeśli zakażenie obejmie gruczoły łojowe Zeissa, mówimy o jęczmieniu zewnętrznym. Gdy zaczopowane zostaną kanaliki gruczołów Meiboma, mamy do czynienia z jęczmieniem wewnętrznym. Niezależnie od rodzaju, nieleczony jęczmień może rozwinąć się w gradówkę, która w przypadku nieustąpienia, bywa leczona chirurgicznie.

Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że jęczmienie na oczach pojawiają się wyłącznie wtedy, gdy niedokładnie wykonujemy demakijaż. Nie jest to prawdą – jeśli czytacie mojego bloga dobrze wiecie, że demakijaż oczu i rzęs to dla mnie najważniejszy krok przed pójściem spać. Stosuję do niego profesjonalne kosmetyki i nigdy nie kładę się do łóżka w makijażu. Mimo to na moich powiekach występują jęczmienie – dlaczego?

Najczęstsze przyczyny powstawania jęczmieni:

  • niestaranny demakijaż
  • pocieranie powiek brudnymi rękami
  • źle dobrane produkty do demakijażu
  • noszenie soczewek kontaktowych
  • alergiczne choroby oczu
  • częsty kontakt z dymem papierosowym
  • niewyrównana wada wzroku
  • zespół suchego oka

Jak się okazuje, przyczyn z powodu których dochodzi do tej nieprzyjemnej, bolesnej infekcji, jest sporo. Wystarczy nadwrażliwość na pyłki traw albo wizyta na palarni, aby zauważyć na powiece jęczmień. Co wtedy?

Domowe sposoby na jęczmień
nie przynoszą dużych efektów

Wielokrotnie miałam okazję się o tym przekonać. Stosowałam okłady z rumianku, pocierałam jęczmienie obrączką, przykładałam do oka ciepłe ugotowane jajko. Każdy z powyższych sposobów pomagał, ale nie tak, jak tego oczekiwałam. Teraz już wiem, że łączy je CIEPŁO i to w nim tkwi sekret pozbycia się jęczmienia. Zadaniem ciepła jest zwiększenie ukrwienia i upłynnienie łoju, zalegającego w gruczołach. Pod jego wpływem jęczmień szybciej dojrzewa, pęka i zanika.

Za radą okulisty zdecydowałam się zwalczyć jęczmienie ciepłem, ale w nieco innym wydaniu. Zamiast pocierania złotem (uwaga – obrączkę należy wcześniej dokładnie wyczyścić) czy masowania powiek jajkiem, wybrałam profesjonalny środek zalecany przy leczeniu jęczmienia. Kupiłam maskę rozgrzewającą marki Posiforlid.

Rozgrzewająca maska na oczy prezentuje się tak:

maska na oczy POSIFORLID opinie jęczmień

pomarańczowa maseczka wspomaga leczenie jęczmieni

maseczka do leczenia jęczmienia na oku

metalowe blaszki trzeba zgiąć, żeby uaktywnić maskę

leczenie jęczmienia i gradówki ciepłem

po włączeniu maseczka pozostaje ciepła przez ok. 10 minut

maseczka rozgrzewająca na jęczmienie i gradówki

Jak leczyć jęczmień na oku za pomocą ciepła?

Pomoże nam w tym specjalistyczny produkt, upłynniający wydzielinę w gruczołach. Jest to żelowa maska, która po uaktywnieniu rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury (45°C!). Posiada ona specjalne otwory na waciki kosmetyczne, zwilżone zimną wodą. Po włożeniu wacików należy założyć maskę na oczy i pozostawić na co najmniej pięć minut lub dłużej. Z każdą kolejną minutą temperatura spada. Rozgrzane waciki trzeba wówczas wyjąć z osłonki i przyłożyć do powiek (bez pocierania!), żeby zwiększyć efekt rozgrzewania jęczmienia.

Rozgrzewająca maseczka na oczy to wyrób wielokrotnego użytku, za który trzeba zapłacić ok. 30 zł. Jedna sztuka wystarczy na 90 użyć. Problematyczne jest to, że po każdej kuracji ciepłem konieczne jest wygotowanie maski, w celu przygotowania żelowej masy do ponownego rozgrzania się. Działa to na identycznej zasadzie, co żelowe ogrzewacze dłoni, z którymi na pewno się spotkaliście. Dla mnie osobiście temperatura 45°C jest za wysoka – moje powieki są zbyt wrażliwe i przed założeniem muszę odczekać kilka minut, aż maska ostygnie.

Czy to działa? Owszem! Po kuracji jęczmień znika znacznie szybciej, a dolegliwości bólowe ustępują niemal od razu. Odkąd stosuję maseczkę regularnie, jęczmienie pojawiają się rzadziej (średnio raz na miesiąc). Oczywiście oprócz terapii ciepłem zadbałam też o specjalistyczny płyn, zapobiegający występowaniu jęczmieni.

______________________________________

 Masz dość jęczmieni na powiekach?
Zainwestuj w specjalistyczny płyn micelarny

.

Taką radę usłyszałam od okulisty, który po zbadaniu moich oczu polecił, żeby zapobiegać jęczmieniom zanim te się pojawią. Oprócz maseczki rozgrzewającej, zaproponował mi zakup płynu Blephasol – produkt specjalistyczny, przeznaczony do higieny wrażliwych powiek. Jeżeli zastanawiacie się, co na jęczmień w oku będzie najskuteczniejsze, spróbujcie połączyć kurację ciepłem z oczyszczaniem brzegów powiek.

To hypoalergiczny płyn do higieny powiek, skłonnych do występowania na nich jęczmieni. Opracowany tak, aby pozostawać bezpiecznym dla oka, skutecznie oczyszczać i dodatkowo nawilżać. Płyn Blephasol nie ma żadnego zapachu oraz co ciekawe, nie trzeba go spłukiwać. Może być stosowany przez osoby noszące soczewki.  .

płyn micelarny Blephasol na jęczmienie

.

Sposób użycia jest identyczny, jak w przypadku zwykłego płynu micelarnego. Delikatne masowanie powiek wacikiem, nasączonym płynem usuwa pozostałości makijażu oraz wydzieliny gruczołów. Bezolejowy skład pozwala na stosowanie tego kosmetyku również przy przedłużanych rzęsach. Niestety, jest to produkt dość drogi. 100 ml płynu do higieny powiek kosztuje 36 zł, co w porównaniu do tradycyjnych płynów np. marki Ziaja, jest bardzo wysoką ceną. Ponieważ jednak stosuje się go wyłącznie na powiekach, płyn Blephasol okazuje się wydajny i spokojnie starcza na dwa miesiące.

Codzienne przemywanie powiek specjalistycznym płynem do higieny brzegów powiek w moim przypadku sprawdza się doskonale. Kosmetyk:

  • usuwa bakterie,
  • reguluje pracę gruczołów,
  • redukuje objawy alergii poprzez poprawę jakości łez.

płyn Blephasol higiena brzegów powiek

płyn jest mały, ale bardzo wydajny

płyn micelarny na jęczmienie skład

stosowany codziennie, przyniesie zadowalające efekty

płyn do higieny brzegów powiek

wysoka cena płynu nie powinna zniechęcać do zakupu

płyn na jęczmienie demakijaż

Podsumowanie: jak leczyć jęczmień na oku

Można próbować domowych metod, za pomocą których rozgrzejemy jęczmień i skrócimy czas, jakiego potrzebuje on aby pęknąć. Lepiej jednak nie czekać, aż spuchnięta powieka ograniczy nam zdolność widzenia, a ból nie pozwoli nam normalnie funkcjonować. Zrezygnujmy z makijażu i zastosujemy dokładne oczyszczanie brzegów powiek. Z moich obserwacji oraz doświadczenia wynika, że jest to najlepsza metoda na zapobieganie nawracającym dolegliwościom ocznym. Przecierając oczy za pomocą dobrego płynu micelarnego można na długo zapomnieć o jęczmieniach i innych zakażeniach. Jeśli terapię uzupełnimy zakładaniem rozgrzewającej maseczki, kompleksowo zadbamy o zdrowie naszych powiek. Ja stosuję te dwie metody już od kilku miesięcy i zauważyłam kilkukrotny spadek częstotliwości występowania jęczmieni. Podczas, gdy wcześniej kolejne jęczmienie pojawiały się na moich oczach raz na tydzień, teraz zdarza się, że nie ma ich nawet przez miesiąc.

Jeżeli Wy również macie problem z nawracającymi jęczmieniami, dajcie znać, co sądzicie o opisanych sposobach walki z nimi. Chętnie poznam również Wasze patenty na pozbycie się tej nieprzyjemnej dolegliwości.

.

.

 _______________________________

Informacje zawarte w powyższym wpisie nie były pisane przez lekarza, a tym samym nie stanowią porady lekarskiej.

14 thoughts on “Jak skutecznie wyleczyć jęczmień na oku i zapobiegać jego występowaniu?

  1. Dziękuję Ci za ten wpis. Jęczmień w oku u mnie to prawdziwa zmora, zwłaszcza zimą. O masce jeszcze nigdy nie słyszałam, przy najbliższej okazji ją wypróbuję. A wpis genialny.

  2. Raz w życiu miałam jęczmień i nie mam pojęcia jak wtedy zszedł z oka. Artykuł jaki przygotowałaś może być pomocny dla osób u których ten problem powraca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.