roslinnosc-na-wyspie-kos-grecja

Wakacje na KOS w Grecji. Co warto wiedzieć, czyli poznaj egejski ogród!

Wybierasz się do Grecji na Kos? Masz już wykupioną wycieczkę, a może jeszcze się nie zdecydowałeś? My na Kos polecieliśmy niemal bez zastanowienia, korzystając z oferty Last Minute. Czy żałujemy? Nie! Czy chcemy więcej? Tak! Jednak zanim ruszymy na kolejne wakacje, podzielimy się z Tobą wrażeniami. Dowiedz się więcej o wyspie Kos – przyjmij od nas garść wskazówek, ciekawostek i porad. Z tą wiedzą Twój urlop w egejskim ogrodzie będzie niezapomniany!

Lotnisko na wyspie Kos. Jak powitają Cię Grecy?

Po przylocie do Grecji można się poczuć nieco zagubionym. Choć lotnisko nie należy do największych, nie jest też najlepiej oznakowane. Jeżeli będzie to Wasz pierwszy lot, po prostu idźcie za resztą podróżujących. Oni doprowadzą Was do miejsca, skąd odbierzecie bagaże. Dobra wiadomość: obecnie (sierpień 2019 r.) trwa rozbudowa lotniska na Kos. Wiele wskazuje więc na to, że port lotniczy „Hipokrates” już niedługo zaoferuje turystom znacznie więcej. Tymczasem trzeba się zadowolić tym, co jest.

Po wyjściu z samolotu, podstawionym autobusem dojeżdża się do hali przylotów. Tam znajdują się dwa taśmociągi, nad którymi wyświetlone są nazwa i nr lotu. Czas oczekiwania na bagaż w naszym przypadku zajął 12 minut. Z walizkami udaliśmy się przed lotnisko, gdzie czekały już przedstawicielki biura podróży. Te skierowały nas do konkretnego autokaru, którzy przewiózł nas do hotelu.

Jeśli nie korzystacie z usług biura podróży i nie wykupiliście zorganizowanej wycieczki zapewniającej transfer, najlepszy transport z lotniska na Kos do centrum to dla Was komunikacja miejska. Tuż pod wejściem do portu lotniczego jest przystanek, z którego dojedziecie do konkretnego hotelu lub jego okolic (bilet 1,60-2,00 Euro kupicie u kierowcy. Warto się z nim dogadać odnośnie miejsca w jakim chcecie wysiąść). Uwaga na Greków-żartownisiów. Już na powitanie kierowca autokaru którym mieliśmy jechać, na informację do jakiego hotelu się wybieramy stwierdził, że ów hotel został zamknięty. Zrobił to z takim przejęciem, że zdążyłam się poważnie zestresować. : ))

Wskazówka na drogę powrotną…

Wracając z wyspy Kos do Polski pamiętajcie o tym, że na lotnisku „Hipokrates” bagaż nadaje się w innym miejscu, niż wydawane są bilety. Dla nas było to spore utrudnienie – znalezienie odpowiedniej bramki okazało się skomplikowane. Po obejściu całego obiektu (razem z innymi zdezorientowanymi pasażerami) udało nam się ustalić, że bagaże zdaje się między stanowiskiem check-in, a miejscem kontroli bezpieczeństwa. Łatwo przeoczyć ten punkt). Wszystko przez brak stosownych oznaczeń i informacji od pani, sprzedającej bilety. Nastawcie się również na to, że kontrola również nie przebiegnie tak, jak w Polsce (w naszym przypadku na lotnisku we Wrocławiu). U nas greccy celnicy dość brutalnie przeszukiwali losowe plecaki i sprawdzali dłonie pasażerów papierkiem lakmusowym nie tłumacząc przy tym, co robią. Po odprawie czekaliśmy na stojąco przez niemal dwie godziny (lotnisko na Kos zapomniało zadbać o krzesła w hali odlotów). Warto się jednak przemęczyć, zwłaszcza, że lot z Wrocławia na Kos trwa tylko 2h 40min.

  Mapa wyspy KOS i najlepsze lokalizacje

Poniżej zamieszczam mapę, którą otrzymaliśmy od rezydentki z biura podróży TUI. W tym wpisie omówię wszystkie punkty, zaznaczone na fioletowo. Kliknij, żeby powiększyć:

mapa-kos-wyspa-grecka

roslinnosc-na-wyspie-kos-grecja
Piękny widok na palmy i Morze Egejskie

TOP 4 plaże na Kos

Grecka wyspa Kos należy do archipelagu Dodekanez, położonego na Morzu Egejskim. Słynie między innymi z piaszczystych i kamienistych plaż, które zajmują ponad 70% całego wybrzeża. Jednak nie w każdej części wyspy plaże są równie atrakcyjne. Dlatego jeśli jeszcze nie wybrałeś miejsca, w jakim się zatrzymasz, zwróć szczególną uwagę na oferty zlokalizowane w:

  • Tigaki

11 km od stolicy Kos. To bardzo ładne piaszczyste plaże, które są regularnie sprzątane. Chętnie wybierane przez miłośników windsurfingu i komfortowego wypoczynku na leżakach. Gdzieniegdzie można się natknąć na drzewko oliwkowe, lecz z reguły plaże tutaj są bardzo słoneczne. Gdy mocniej zawieje, można liczyć na spore fale – ich przeskakiwanie do duża frajda. Woda krystalicznie czysta, zero glonów i kamieni. Co ciekawe, na brzegu często można znaleźć naturalny pumeks, a nawet puder mineralny. Nie ma tu jednak muszelek. Gdybym miała teraz wybierać, szukałabym hotelu właśnie w miejscowości Tigaki. Osoby, którym przeszkadza tłok, odsyłam do innych rejonów wyspy.

  • Marmari

dawna wioska rybacka, oddzielona od Tigaki słonym jeziorem Alikes, w okolicach którego w chłodniejsze wieczory można spotkać flamingi (nam się nie udało). Piaszczysta plaża w Marmari nie jest zbyt długa (choć szeroka!), ale należy do całkiem zadbanych i oferuje łagodne zejście do morza. Czasem można natrafić na pojedynczy kamyk, ale w tym miejscu buty do wody nie są koniecznością. Każdy, kto lubi duże fale, będzie zadowolony. Co ciekawe, na plażach w Marmari jest wiele stref, wolnych od leżaków. Można na nich rozłożyć ręczniki i wypoczywać za darmo.

  • Lambi 

położona zaledwie 3 km od centrum Kos plaża, która urzeka dzikością i niesamowitym widokiem na wybrzeże Turcji. Brzeg jest tu bardzo kamienisty, ciężko więc wejść do wody bez specjalnego obuwia. Gdy już się uda, warto skorzystać z dużych fal – tych tutaj nie brakuje. Znajdziemy tu również żwirek, kamienie i patyki, dlatego jeśli chcecie budować domki z piasku, poszukajcie plaży położonej bardziej na zachód. Lambi Beach, choć nie jest szczególnie zadbana, sprzyja relaksowi – odwiedza ją niewielu turystów. Panuje na niej cisza i spokój. Pamiętajcie o obuwiu do wody. W Polsce takie buty kupicie za ok. 25 zł. Bez nich wchodząc do morza porządnie się namęczycie.

  • Kefalos – i słynna Paradise Beach

plaża położona od strony południowej. Wyróżnia się gładką taflą wody i czystym żółtym piaskiem, po którym można chodzić na boso. Będzie znakomitym wyborem na plażowanie z małymi dziećmi. Dorośli też nie pożałują – na plaży można skorzystać z masażu i wypić zimnego drinka. Paradise Beach jest oddalona od centrum wyspy o ok. 50 km. Z Kos można się do niej dostać autobusem miejskim, choć jest to długa i męcząca wyprawa, na którą nie warto tracić urlopowego czasu. Jeśli chcesz korzystać z uroków rajskiej plaży w Kefalos, wybierz hotel zlokalizowany właśnie tutaj. Gdy nie zamierzasz odpuszczać zwiedzania i wyprawy do stolicy, poszukaj plaży położonej od północy – z widokiem na Turcję i dogodnym dojazdem do centrum.

Chcesz odpoczywać wygodnie? Zapłać!

Leżaki na plażach są płatne (zwykle 6 Euro/ dobę za zestaw: dwa leżaki + parasol). Przy wejściach znajdują się bezpłatne prysznice. Nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji leżaków. W przeciwieństwie do okolic hotelowych basenów, na plaży zawsze jest gdzie usiąść.

plaze-w-grecji-na-kosPlaża Lambi – duże fale, kamienie, widok na Turcję

plaza-wyspa-kos-buty-do-wodyW Lambi jest naprawdę pięknie!plaze-na-kosWybrzeże między Tigaki a Marmariparadise-beach-wyspa-kos Plaża Kefalos – czysty piasek, spokojne Morze Egejskie

.

Stolica Kos, czyli Kos. Wycieczka do centrum 

Podczas pobytu w egejskim ogrodzie warto przynajmniej raz wybrać się do stolicy. Kupicie w niej mnóstwo pamiątek, obejrzycie port i zobaczycie z bliska okazałe Drzewko Hipokratesa i ruiny starożytnej Agory.

Jak dojechać do centrum wyspy? Najłatwiej zrobić to komunikacją miejską, autobusem nr 2 lub nr 4 (tu uwaga, czwórka wraca inną trasą). Inny sposób to wypożyczenie samochodu (najtańsza opcja, jaką nam zaproponowano: 84 Euro/ dobę + benzyna) lub roweru. Będąc na zagranicznych wakacjach polecam podziwiać uroki odwiedzanego kraju, przemierzając go autobusem miejskim. Jeśli uda się Wam zająć miejsce z przodu przy kierowcy, odbędziecie pełną wrażeń przejażdżkę (Grecy jeżdżą bardzo szybko i rzadko kiedy przestrzegają przepisów. A ponieważ na Kos nie brakuje ostrych zakrętów i zwężeń, lepiej nie ryzykować z wypożyczonym autem i zaoszczędzić sobie stresów). W niektórych miejscach przejeżdżaliśmy tak blisko budynków, że wystarczyło wyciągnąć rękę, żeby ściągnąć pranie z czyjegoś balkonu!

drogi-na-kos-grecjaW oczekiwaniu na autobus… spóźniony 23 minuty!

wyspa-kos-ulicePrzejazd autobusem miejskim przez Kos

Miejsca, które warto zobaczyć w centrum KOS: 

  • Port w Kos – przystanek autobusowy znajduje się przy samym porcie, więc warto od niego rozpocząć wycieczkę po stolicy. Promenada jest pięknie utrzymana, rozpościera się z niej cudowny widok. Z portu można udać się na rejs i zwiedzić sąsiadujące wyspy. Najpopularniejsza wycieczka obejmuje trzy z nich: Kalymnos (wyspa gąbek), bezludna Plati (czas wolny na pływanie) i Pserimos z cudowną piaszczystą plażą. Z portu w Kos odpływają też statki do Bodrum w Turcji (wymagany paszport) oraz na wulkaniczną wyspę Nisyros.
  • Agora – targowisko z różnorodnymi pamiątkami. O tym, co można na nim znaleźć piszę w dalszej części. Koniecznie tu zajrzyjcie, nawet jeśli nie planujecie zakupów. 
  • Platan Hipokratesa – wyspa Kos jest uznawana za miejsce, w którym urodził się Hipokrates. Według legend, nauczał medycyny pod rozłożystym drzewem, które do dziś rośnie w stolicy. Nie jest to jednak prawda, gdyż drzewo ma ok. 560 lat. „Platan Hipokratesa” jest dobrze oznakowany i odpowiednio zabezpieczony rusztowaniem. Nie sposób go przeoczyć, drzewo ma w obwodzie aż 14 metrów! W jego cieniu można przysiąść i poczuć się, jak Ojciec Medycyny, głoszący nauki.
  • Ruiny Agory – starożytne ruiny dawnego rynku Kos, do których trzeba zajrzeć odwiedzając stolicę. To tutaj toczyło się życie miasta. Spacer po antycznym świecie będzie ciekawszy, jeśli zwrócicie uwagę na tablice informacyjne, z których można się wiele dowiedzieć na temat historii tego miejsca. Obejście całych ruin z robieniem zdjęć zajmuje około 30-40 minut. Wstęp jest bezpłatny!

wyspa-kos-port-w-stolicy Port w stolicy KOSruiny-agory-kos Ruiny Agory w stolicy Kos + ja

sklepy-w-grecji-wyspa-kos
Polski akcent na Kos, sklep z pamiątkami

Zwiedzanie Kos, odwiedź najpiękniejsze miejsca

Wypoczywając w egejskim ogrodzie warto nie ograniczać się do plażowania i pływania w hotelowym basenie. Przynajmniej jeden dzień pobytu na wyspie Kos polecam przeznaczyć na wycieczkę objazdową. Nasze biuro podróży zaproponowało taki wyjazd z polską przewodniczką (cena 46 Euro od osoby), skorzystaliśmy. Miejsca, które udało nam się zwiedzić, przy okazji poznając związane z nimi historie:

  • Asklepion – świątynia na Kos

przez wielu uważana za największą atrakcję wyspy. To świątynia, a właściwie ruiny świątyni Asklepiosa, boga medycyny. Starożytny szpital, w którym praktykowano leczenie przez kąpanie chorych, pojenie ich ziołami, czytanie książek i spacery po okolicznym lesie. I choć Hipokrates nigdy się w nim nie znalazł, Asklepion jest kojarzony z miejscem, w którym ten leczył. Co tutaj zobaczymy? Ruiny świątyni i pozostałości łaźni, wybudowanych w 4 w.p.n.e. Na punkt widokowy prowadzi kilkaset schodów, ale opłaca się wejść!
Z centrum KOS do Asklepionu jedzie się ok. 15 minut. Autobusy kursują co godzinę, a bilet kupiony u kierowcy kosztuje 1,10 Euro. Przy wejściu znajduje się duży parking. Bilet wstępu do Asklepionu kosztuje 8 Euro za osobę dorosłą (bilet dla dziecka 4 Euro). Na terenie obiektu jest gdzie chodzić i robić zdjęcia – z najwyższego punktu można zobaczyć Turcję. Spędziliśmy tu 1,5 godziny, co w zupełności wystarczyło, aby wszędzie na spokojnie zajrzeć. Naszym zdaniem Asklepion jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia na Kos. Najlepiej przyjechać tu wycieczką zorganizowaną, podczas której poznamy historię starożytnego szpitala i dowiemy się ciekawych rzeczy związanych z metodami leczenia, jakie wówczas praktykowano.
Ciekawostka: wizyta na Asklepionie i przejście wszystkich czterech tarasów gwarantuje zdrowie, ale… tylko przez najbliższy rok.

asklepion-kos-grecja
Wejście na pierwszy taras

kos-wycieczka-asklepion
Najwyższy punkt widokowy na Asklepionie

ruiny-asklepiejon-kos
Pozostałości po starożytnych łaźniach.

  • Miasteczko (wioska) Zia w górach

tutaj po prostu nie wypada nie być. Jest to jedna z najwyżej położonych miejscowości na Kos. Widać stąd niemal całą wyspę. To także skupisko najlepszych greckich tawern oraz dziesiątek sklepów z pamiątkami. Do Zia warto przyjechać na obiad i zostać do wieczora, żeby podziwiać zachód słońca.

Jak dojechać do Zia? Najlepiej autokarem albo autobusem miejskim nr 4, kursującym ze stolicy. Inne opcje to wynajęcie buggy lub roweru (jeśli macie dobrą kondycję i jazda pod górę w upale to dla Was przyjemność). Stanowczo jednak odradzamy wyprawę wypożyczonym samochodem. Uliczki prowadzące w góry są kręte, strome i w wielu miejscach przejezdne tylko dla jednego pojazdu. Poruszanie się po nich wymaga pełnego skupienia. Po dojechaniu do Zia można napotkać problem związany z brakiem miejsca parkingowego.
W wiosce Zia nie sposób się zgubić. Prowadzi przez nią jedna główna droga – od punktu widokowego po Kos Natural Park. Miasteczko jest urokliwe, klimatyczne, otoczone piękną roślinnością. Polecamy zatrzymać się tutaj na tradycyjny grecki obiad, najlepiej w jednej z tawern z ogrodem na dachu.

Jakie pamiątki kupić w miasteczku Zia? Przede wszystkim polecam:

– oliwki pakowane próżniowo – ok. 2 Euro/ op.
– butelkę greckiej oliwy – ok. 7 Euro/ 500 ml
– dżem z pomidorów (niepowtarzalny!) – ok. 5 Euro
– butelkę Kanelady (syrop cynamonowy) – ok. 2,50 Euro/ 200 ml
– Ouzo (grecka wódka o anyżowym smaku) – ok. 5 Euro/ 200 ml
– naturalną gąbkę – ok. 3 Euro/ szt.
– naturalne mydło oliwkowe – ok. 2 Euro/ szt.

wyspa-kos-wynajem-samochoduDo wioski Zia można dojechać wynajętym Buggy

pamiatki-z-grecji-kosNaturalne gąbki – doskonałe na prezent

zia-na-wyspie-kosGórska wioska Zia

kos-zia-widok-miasteczko-grecja .

  • Winiarnia Hatziemmanouil Vineyards

To rodzinna winiarnia, w której od pokoleń produkuje się tradycyjne greckie wino. Do wyboru wytrawne czerwone lub białe, a specjalnie dla turystów również słodkie (za którym Grecy nie przepadają). Jeśli spojrzycie na mapę Kos, winiarnia mieści się między wioską Zia a miejscowością Tigaki (zaznaczyłam ją fioletowym kółkiem).
W winiarni nie tylko kupimy butelkę dobrego wina, ale też zajrzymy do piwnicy, poznamy nieco historii i skosztujemy wyjątkowych winogron. Za kieliszek wybranego wina trzeba zapłacić 3,5 Euro, a za butelkę od 11 Euro wzwyż. Tereny wokół obiektu są tak malownicze, że nie sposób ich opisać. Widać stąd góry na Kos i ciągnące się w nieskończoność pola winogronowe.

winogron-wyspa-kos-wino
Z takich winogron powstaje greckie wino

grecja-kos-winiarniaW piwnicach winiarni Hatziemmanouil

grecja-kos-winiarniaKrajobraz na wyspie Kos

.

  • Wytwórnia lokalnego miodu Melissa

Tu także nie mogło nas zabraknąć: jako miłośnicy miodu, nie mogliśmy się doczekać spróbowania lokalnego miodu tymiankowego. Na miejscu zostaliśmy nie tylko mile przywitani – opowieścią o produkcji słodkich wyrobów, ale też poczęstunkiem.

Grecy kochają miód. Na wyspie Kos produkowany jest miód tymiankowy, miód piniowy, miód wrzosowy i wielokwiatowy. Ponadto z miodu powstaje pyszny alkohol – Rakomelo oraz kosmetyki. W wytwórni Melissa wybór miodów jest ogromny, a ceny wyższe niż w lokalnych sklepikach. Kupić tu można też jedyny w swoim rodzaju krem z wosku pszczelego, który nie jest eksportowany do żadnych innych miejsc oraz orzechy włoskie, zalane miodem.

miod-tymiankowy-kosGrecki miód tymiankowy – najlepszy na przeziębienie

wyspa-kos-miod-tymiankowyWytwórnia lokalnego miodu na Kos

.

 Co zjeść na KOS, odkryj greckie przysmaki

Grecka kuchnia jest niezwykle zróżnicowana. Oczywiście, to między innymi oliwki, ser feta, smakowe oliwy, jogurt i dobrze przyprawione mięso. Ale też słodkości z miodem, smażone sery, owoce morza i zapiekanki z sezonowymi warzywami. Dlatego nawet, jeśli korzystacie z hotelowej oferty all inclusive, postarajcie się chociaż raz zjeść obiad w tradycyjnej, greckiej tawernie.

Na wyspie KOS warto zjeść smażony ser Halloumi Sagnaki, zapiekankę Musaka i souvlaki (szaszłyki mięsne). Na słodko obowiązkowo baklawę i kadaifi (rewelacja!). Pyszna jest też chałwa. Lody na Kos nie różnią się niczym od naszych, więc na ochłodę polecam kawę Frappe – Grecy są mistrzami w robieniu kawy mrożonej i lemoniad. Korzystajcie też z owoców, w szczególności z melonów i arbuzów. Nigdzie indziej nie spotkałam tak soczystych okazów! Zaskoczyły mnie również zielone figi. Obiad najlepiej zamówić w wiosce Zia lub w stolicy Kos.

kos-grecja-restauracje
Smażony ser w miodzie tymiankowym

co-waro-zjesc-w-grecji
Ser Halloumi Sagnaki, grecki przysmak

jedzenie-na-wyspie-kosKalmary, a do picia Kanelada

kos-grecja-tawerna-jedzenieGrecka sałatka z ośmiornicą w occie  kos-tawerna-grecka
Tawerna w wiosce Zia

Gdzie kupić pamiątki z KOS w Grecji?

Oprócz pamiątek zakupionych w górskim miasteczku Zia, polecam udać się po upominki do Agory, położonej w samym centrum Kos. Jest to duże targowisko, w którym kupimy zarówno greckie słodycze, jak i lokalne wyroby, świeże owoce i warzywa. Jako słodkie pamiątki sprawdzą się:

  • Loukoumi – owocowe kostki o konsystencji twardej galaretki
  • Baklawa – obowiązkowo z orzechami i miodem
  • Ręcznie robiona chałwa – z orzechami lub czekoladą

Te dostępne w Agorze są porządnie pakowane, często też sprzedawane w wielopakach po 3 lub 5 opakowań. Ciekawym wyborem na pamiątki będą przyprawy, miody (tymiankowy – thyme!) i dżemy (z pomidorów).
W stolicy Kos znajdziemy też mnóstwo magnesów na lodówkę i naturalnych mydełek z oliwy. Jeśli chodzi o alkohole, prym wiedzie anyżowa wódka Ouzo, a zaraz po niej miodowe Rakomelo. Bez wątpienia na Kos warto zaopatrzyć się w oliwę z oliwek i kilka paczuszek oliwek, pakowanych próżniowo. Greckie pamiątki nie są drogie, dlatego nie oszczędzajcie na nich! Wybierzcie coś dla bliskich i… dla siebie. Mały zapas greckich słodyczy jeszcze nikomu nie zaszkodził!

co-kupic-na-pamiatke-z-kos
W Agorze nie brakuje magnesów na lodówkę

jakie-pamiatki-z-wyspy-kos
Są tu też lokalne mydełka w wielu kształtach i naturalny pumeks

agora-stolica-kos
Wejście do Agory w stolicy Kos wino-na-kos-grecja

Wakacje na KOS w Grecji zawsze będą udane – bez względu na to, czy odwiedzicie miejsca które opisałam, czy wybierzecie codzienne plażowanie. Jadąc tam możecie być pewni cudownej pogody, niesamowitych widoków, pysznej kuchni i morza, które powita Was szumem i słonym smakiem. Dla nas była to wyprawa życia, jaką chcielibyśmy jeszcze kiedyś powtórzyć. Kto wie, do kolejnych wakacji wcale nie tak daleko… Trzymajcie się ciepło!

18 thoughts on “Wakacje na KOS w Grecji. Co warto wiedzieć, czyli poznaj egejski ogród!

  1. Podglądałam fotki Twoje na IG i widziałam, że macie cudowne wakacje:) Bardzo się ciesze, że wyjazd udany, niezapomniane widoki na pewno na długo zapadną Wam w pamięci:)

  2. Baaaaardzo serdecznie dziękuję za ten wpis. Lecimy jutro, a ja nawet nie miałam czasu o tym pomyśleć- dobrze, że mamy lot, apartament i samochód. Zapisałam wszystko- dokładnie przeczytałam i skorzystam z „gotowca”. Raz jeszcze dziękuję 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.