pielęgnacja storczyka czosnek

Jak dbać o storczyki w domu? Czosnek, podlewanie i nawożenie storczyka

Kwiecień to odpowiednia pora, żeby zabrać się za pielęgnację domowych storczyków. Trzeba to zrobić z głową, bo te egzotyczne kwiaty bywają wrażliwe na zmiany i nie zawsze dobrze je znoszą. W tym wpisie spróbuję odpowiedzieć na pytania: jak dbać o storczyki, kiedy je przesadzać i dlaczego storczyki nie kwitną. Opowiem też o tym, jak zrobić nawóz z czosnku do storczyków i podzielę się z Wami moimi sposobami na piękne kwiaty, kwitnące niemal przez cały rok.

 Pielęgnacja storczyka od A do Z

Kupiliśmy storczyka – co dalej? Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać w domu, jest sprawdzenie wilgotności podłoża. Jeśli jest ono przeschnięte, najlepiej zamoczyć całą osłonkę w wodzie (tak zwany podsiąk). Roślinę zostawiamy tak na 20 minut, a następnie wyciągamy z wody i wstawiamy do doniczki. Podlewać można też tradycyjnie, od góry. Trzeba przy tym uważać i kierować strumień wody bezpośrednio na podłoże, nigdy na liście. Jeśli woda dostanie się między liście, usuńmy ją – inaczej storczyk zgnije!

Jak często podlewać? To zależy, czy nasz storczyk kwitnie (ma kwiaty, wypuszcza nowe listki i pąki), czy też jest w fazie spoczynku. W pierwszym przypadku storczyka podlewamy regularnie, raz w tygodniu. Z kolei storczyka, który odpoczywa podlewamy dopiero wtedy, gdy jego podłoże jest całkowicie suche. Inaczej doprowadzimy do gnicia korzeni i bezpowrotnie stracimy szansę na bujne kwiaty. Ciekawostka: podlewanie najlepiej przeprowadzać rano, stosując do tego wodę odstaną przez całą noc.

Jak dbać o storczyki w domu? Zacznijmy od dobrej osłonki

W kwestii doniczek, zdania hodowców są podzielone. Niektórzy uważają, że korzenie storczyków powinny mieć stały dostęp do słońca. Ich kwiaty rosną w transparentnych osłonkach z dziurkami na dole. Inni (w tym ja) preferują kolorowe donice. Niektórzy usuwają sklepową osłonkę zaraz po zakupie. Ja ją zostawiam do czasu, aż korzenie nie zaczną z niej wychodzić (trwa to od roku do dwóch lat). Takie rozwiązanie ułatwia moczenie storczyka i obserwację zawartości doniczki. Z mojego doświadczenia wynika, że zarówno storczyk w plastikowej osłonce, jak ten przesadzony do ceramicznej doniczki, pięknie rośnie. Znaczenie ma bowiem podłoże. O tym jednak za moment. Wróćmy do postępowania ze storczykiem po zakupie – po ocenie wilgotności podłoża i ewentualnym podlaniu, musimy wybrać miejsce, w którym roślina będzie się dobrze czuła. Warto podkreślić, że storczyki to kwiaty, które doskonale znoszą lekkie przeciągi. Jeśli zadbamy o wentylację podłoża, np. przez zapewnienie korzeniom dostępu do świeżego powietrza i warstwę drenażu, kwiat będzie kwitł przez cały rok.

Może się zdarzyć, że zauważymy, iż nowy storczyk gubi pączki i kwiaty. To jego reakcja na zmianę otoczenia – w sklepie miał inne warunki. Przeżył więc tzw. szok termiczny, a teraz potrzebuje czasu na poznanie nowego miejsca. Jeśli natomiast nasze stare storczyki gubią pączki, ich pielęgnacja nie jest należyta. Prawdopodobnie dostają za mało wody albo wręcz przeciwnie, są przelewane. Warto pamiętać, że liście naszego storczyka powinny znajdować się ponad podłożem. Korą obsypujemy korzenie, na spodzie doniczki umieszczając drenaż.

Zdrowe liście i korzenie storczyka wyglądają tak:

  Jak dbać o storczyki aby kwitły?

Domowe storczyki to kwiaty, które kochają światło dzienne, ale tylko rozproszone. Efektownie rozrastają się na parapetach, zlokalizowanych po wschodniej stronie domu. Służy im również obecność innych roślin, gdyż takie towarzystwo zapewnia optymalną wilgotność powietrza. Doniczkę ustawiamy tak, żeby roślina nie dotykała szyby. Najważniejsze, żeby obserwować storczyka, a w szczególności jego liście – jeśli zauważymy niepokojące sygnały, jak żółknięcie albo białe plamki, przestawmy kwiat w inne miejsce. Być może lepiej będzie mu na parapecie od strony zachodniej. Grzejnik, umiejscowiony tuż pod parapetem nie jest przeszkodą, o ile zapewnimy odpowiednią wilgotność powietrza. W okresie zimowym częściej przeprowadzajmy kąpiel storczyka. Jeśli mamy taką możliwość, nie trzymajmy jednego okazu na parapecie – stwórzmy kolekcję storczyków, które będą się wzajemnie wspierać, wytwarzając przyjazny mikroklimat.

jak podlewać storczyki orchidee

dlaczego storczyk nie kwitnie

Jak dbać o storczyk w okresie wegetacji

W kwiaciarniach i supermarketach sprzedawane są storczyki, które kwitną. Jednak to nie kwiaty powinny być dla nas wyznacznikiem w kwestii zakupu. Zwracajmy uwagę na korzenie i liście. Zdrowe korzenie storczyka są jasne, bez oznak gnicia. Liście mają kolor ciemnozielony, są twarde i nie ma na nich żadnych plam. Możemy też natrafić na storczyki w fazie wzrostu. Rozpoznamy je po młodych listkach albo nowych korzeniach, wystających z doniczki. Zwróćmy też uwagę na podłoże nie powinno być zbyt wilgotne, przemoczone. Szukajmy okazu usypanego suchą, brązową korą.

Po okresie zimowym, moje storczyki bardzo się rozrosły. Musiałam usunąć im liście, które były zbyt rozłożyste i przewracały doniczkę. To jednak szczególnie im nie zaszkodziło – kwiat już wypuścił młody liść, co jest ewidentnym znakiem, że storczyk wszedł w okres wegetacji. Pora zatem na nawożenie. Kiedy kwiat kwitnie, trzeba zwiększyć częstotliwość podlewania (lub namaczania) i zastosować nawóz. W przeciwnym wypadku nasz storczyk zmarnieje.

Dlaczego storczyk nie chce kwitnąć?

Niezauważenie oznak wegetacji przez hodowcę jest jedną z głównych przyczyn, dlaczego storczyki nie kwitną. W fazie wzrostu trzeba bowiem podlewać ze wzmożoną siłą, w przeciwieństwie do fazy spoczynku. Kiedy storczyk gubi kwiaty, rezygnujemy z odżywek i ograniczamy podlewanie. Inna przyczyna to zbyt wysoka temperatura (optymalna to 20 stopni Celsjusza) albo postawienie doniczki z północnej lub południowej strony mieszkania. Wbrew pozorom, nawet mała zmiana miejsca może przynieść niesłychane rezultaty. Oczywiście przyczyn braku kwiatów jest więcej i nie sposób wymienić je wszystkie w tak ogólnym wpisie.

Moje storczyki to najpopularniejszy, najprostszy w domowej hodowli gatunek storczyk Phalaenopsis. Polecam go, ponieważ prawidłowo pielęgnowany, kwitnie on przez cały rok – bez przerwy! Jeszcze zanim kwiaty przekwitną, pojawiają się świeże pąki. Gdy zachodzi potrzeba, odcinam kwiatostan tuż nad trzecim od dołu tzw. śpiącym oczkiem. To przyspiesza inicjowanie nowych pąków i pozwala zachować ciągłość kwitnienia. Wybrałam storczyki dwupędowe oraz trzypędowe, o wiele bardziej okazałe od jednopędowych okazów.

storczyk gubi pączki

Niebieski storczyk – mój nowy nabytek

W związku ze znacznym wzrostem kwiatów, zaopatrzyłam się w podpórki ułatwiające zachowanie równowagi w doniczce. Z ich pomocą ustabilizowałam wszystkie pędy, które nie rosły idealnie prosto. Jeśli zdecydujecie się podeprzeć swojego storczyka, róbcie to z dużą delikatnością. Podpórka powinna sięgnąć samego dna doniczki, a jej montowanie należy przeprowadzić, wkręcając ją w podłoże. Jak widać na zdjęciach, z elastycznej podpórki zrobiłam pętelkę, w którą złapałam podpórki bambusowe i w ten sposób zapewniłam jeszcze lepszą stabilizację. Stosowanie podpórek pełni więc nie tylko funkcję estetyczną. To także zabezpieczenie pędów przed złamaniem.

jak dbać o storczyki

podpórki do storczyków

Nawożenie i przesadzanie storczyków – kiedy i jak?

W czasie wegetacji storczyków, niektórzy stosują nawożenie dolistne. Polega ono na cotygodniowym spryskiwaniu liści specjalnym preparatem. Moje storczyki nie lubią zraszania, dlatego do nawożenia wybrałam pałeczki do kwiatów kwitnących, zaś do regeneracji dwufazową odżywkę w aplikatorze. Jeśli po zimie Wasze storczyki wypuściły nowe pędy i powoli przestają mieścić się w doniczce, wstrzymajcie się z ich przesadzaniem.

Przesadzać należy kwiat, który znajduje się w fazie spoczynku. Najczęściej można ją odnotować na przełomie jesieni i zimy. Wtedy jest najlepszy czas na przesadzanie storczyków. Jednak robimy to dopiero, gdy korzeni jest zdecydowanie za dużo, brakuje im miejsca lub zaczynają gnić.

Storczyki nie mają szczególnych wymagań pokarmowych. Mimo to na wiosnę i nadchodzące lato, zaleca się ich nawożenie. Niektórzy hodowcy nawóz stosują regularnie, inni zamiast sklepowych preparatów stosują płukanki z wody i czosnku. Do niedawna czosnek wolałam w innej formie, a moim kwiatom podawałam wyłącznie specjalistyczne preparaty. Za namową znajomej przekonałam się jednak do tej kuracji, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła!

 STORCZYKI I CZOSNEK, płukanka która działa

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o skutecznej metodzie nawożenia storczyków czosnkiem. Wystarczy sporządzić domową miksturę – dodać 3-5 ząbków czosnku przeciśniętego przez praskę, do 1 litra letniej wody. Miksturę należy odstawić na noc, a potem namoczyć w niej storczyka poprzez nasiąk (od spodu – przez 20 minut).

Storczyki i czosnek to zaskakujące połączenie, które naprawdę działa! Trzeba jednak uważać, żeby nawożenie czosnkiem nie zaszkodziło storczykom. Miksturę sporządzamy raz na miesiąc, nie częściej. Czosnek ma właściwości odżywcze i bakteriobójcze, co jak się okazuje, wspomaga różne organizmy. Wypróbuj ten sposób na swoich storczykach, a na pewno im nie zaszkodzisz. Pamiętaj, żeby w żadnym wypadku nie podlewać storczyka wodą z czosnkiem, a jedynie namaczać w niej podłoże. Taka pielęgnacja przyniesie efekty już po pierwszym zabiegu. Nawożenie czosnkiem sprawi, że storczyk zyska nowe pąki, które pięknie rozkwitną i będą cieszyć nasze oczy.

Dla pewności, że storczyk będzie kompleksowo odżywiony, przygotowałam też odżywkę witaminową w aplikatorze. Zawiera ona nawozy mineralne NPK, witaminę B i C oraz ekstrakt substancji humusowych. Dopiero w domu zorientowałam się, że jest ona przeznaczona do storczyków w okresie spoczynku. Poczekam więc z jej stosowaniem, inaczej kwiat mógłby zmarnieć z nadmiaru dobroci. 🙂

odżywka do storczyków opinie

Oprócz odżywki, zaopatrzyłam się też w pałeczki nawozowe. Nie są to typowe pałeczki do storczyków, lecz do kwiatów kwitnących. Działają równie dobrze i są wydajne. Uwaga! Nie nawozimy kwiatów, które dopiero co kupiliśmy. Wskazane jest, aby odczekać co najmniej trzy miesiące od momentu zakupu. Nie wiemy przecież, jakie specyfiki stosował poprzedni hodowca. Po tym czasie spokojnie można wetknąć w podłoże kilka pałeczek nawozowych, które uwolnią składniki mineralne. Ilość pałeczek jest zależna od średnicy doniczki. Szczegóły znajdziemy na opakowaniu.

Teraz (w kwietniu), kiedy storczyki tworzą nowe pąki kwiatowe i przechodzą okres wegetacji, podlewam je często (dwa razy w tygodniu), nawożę regularnie i dostarczam im niezbędnych witamin. Pałeczki nawozowe do roślin kwitnących mają zbilansowaną zawartość azotu, fosforu, potasu i tlenku magnezu. To niedrogi nawóz, który działa długofalowo. Sam uwalnia substancje do podłoża, odżywiając kwitnący kwiat i na dłużej utrzymując go w doskonałej kondycji.

pałeczki nawozowe do kwiatów

pałeczki nawozowe do storczyków

jak dbać o storczyki w domu

Moje kwiaty są już jako tako gotowe na nadchodzące zmiany temperatur i upalne dni. A Wy – macie w domu storczyki? Jak o nie dbacie? Stosujecie czosnek czy sklepowe odżywki? Chętnie poznam Wasze sposoby na pielęgnację. Najważniejsze, żeby nie przekreślać kwiatów, które z różnych powodów nie kwitną. Dajmy im szansę. Być może kluczem do sukcesu okaże się zmiana miejsca, nawożenia albo metody podlewania.

19 thoughts on “Jak dbać o storczyki w domu? Czosnek, podlewanie i nawożenie storczyka

  1. Ja coś nie mam szczęścia do storczyków, bo jak odwiedza mnie pewna osoba w domu to po jej wizycie zawsze wiedną. Nie wiem dlaczego, ale zawsze jest to samo a to już mój 3. Nawet moja mama nie pomogła, która ma kilkanaście pięknych storczyków. Jednak artykuł bardzo przydatny 🙂

    1. Czosnek nie, nie i jeszcze raz nie. Te same alkaloidy odpowiedzialne za walkę z bakteriami i grzybami niszczą tkankę odsłaniajaca korzeń (velomen). To, że Tobie się udaje nie stracić żadnego storczyka nie znaczy, że jest to remedium na wspaniałe i zdrowe rośliny. Gdyby czosnek „był tak dobry” to byłby stosowany przez hodowców tych kwiatów (nie mam na myśli masowke z Holandii, tylko specjalistów tworzących nowe odmiany). W żadnym artykule AOS (AMERICAN ORCHID SOCIETY) nie znalazłam pozytywnego wpływu stosowania czosnku na kwiaty w dłuższym czasie stosowania. Masakra..

      1. Nie ma uniwersalnego remedium. Storczyki to wbrew pozorom wymagające rośliny – czasem wystarczy przestawić doniczkę na inny parapet, żeby zauważyć poprawę kondycji. U mnie nawóz z czosnku zdaje egzamin. Oczywiście to nie gwarantuje, że u kogoś sprawdzi się równie dobrze. 🙂

  2. Kocham storczyki za to, że w cudowny sposób potrafią ozdobić każde nawet najbardziej nudne wnętrze. Zawsze dostaję storczyki na urodziny, ale niestety zawsze szybko one mi po prostu ” zdychają”. Jednak teraz znam już Twoje triki w pielęgnacji tych kwiatuszków i postaram się o następnego storczyka jakiego dostanę na urodziny odpowiednio zaopiekować 🙂

    pozdrawiam

  3. Ja akurat nie mam storczyków ale na pielęgnacji kwiatów i ogólnie ogrodnictwie kompletnie się nie znam. Jestem mega zapominalska także obawiam się że przy mnie kwiatki długo by nie przetrwały i po kilku dniach całkowicie by zwiędły xD Dlatego nie mam zamiaru się nad nimi znęcać i po prostu stawiam na takie sztuczne, które też nieźle wyglądają a nie potrzebują szczególnej uwagi z mojej strony 😀

    Sakurakotoo ❀ ❀ ❀

  4. Ja niestety do kwiatów nie mam ręki i nie wiem czemu, bo moja babcia kocha kwiaty, ma ich pełno i dba o nie po prostu idealnie. Storczyki bardzo mi się podobają i dobrze, że dałaś taką ściągawkę. Na pewno się przyda!

    1. Chyba żartujesz! Storczyk ze zdjęcia zdobi moje okno od zeszłego czerwca (teraz mamy kwiecień, więc to już prawie rok). Przez cały ten czas nie miał kwiatów TYLKO przez dwa tygodnie. Być może trafiałaś na złe gatunki albo rzeczywiście nie masz ręki do storczyków. Nie mogę się jednak zgodzić, że to kwiaty, które pięknie wyglądają tylko przez chwilę 🙂

  5. Bardzo ciekawe porady. Uwielbiam storczyki, ale u mnie wszystkie roślinki doniczkowe marnieją, potrafię zniszczyć nawet kaktusa. Niestety taki już mój pechowy urok. Próby podejmowałam wielokrotnie czasami nawet z fachową literaturą.

  6. Post był dla mnie bardzo przydatny. Trochę nowych informacji sie dowiedziałam. Swojego pierwszego storczyka kupiła mi mama w lutym tego roku. Jest to storczyk o trzech pędach, biały z bordowymi plamkami 🙂 Ma bardzo dużo kwiatów, jak na razie podlewam go raz na dwa tygodnie i dałam mu jedną pałeczkę z nawozem.

  7. piszesz, że Twoje storczyki nie lubią zraszania. Moje „chorowały”, później wyczytałam, że nie lubią zraszania. Możliwe, że z tym zraszaniem przesadzałam 🙂 ale odkąd nie zraszam to nie mam problemów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.