swieta-katarzyna-pod-wroclawiem-zycie

Święta Katarzyna pod Wrocławiem. Jak się tutaj mieszka? Wycieczka po wsi

Mieszkanie na przedmieściach zyskuje na popularności. Coraz chętniej uciekamy z dużych miast, dając szansę okolicznym miejscowościom. Wrocław jest drogi – ceny nowych mieszkań wynoszą średnio 7 tys./, a więc niemal dwa razy tyle, ile trzeba zapłacić za lokum o tym samym standardzie na przedmieściach. Co ciekawe, peryferia mogą naprawdę sporo zaoferować mieszkańcom. Aż w końcu najważniejsze – wbrew powszechnym opiniom – dojazd spod Wrocławia do centrum wcale nie musi trwać godziny. Ze Świętej Katarzyny na Dworzec Główny Wrocław dojedziemy w… 10 minut. Zapraszam na wirtualną wycieczkę objazdową po najważniejszych punktach podwrocławskiej miejscowości, która została okrzyknięta najlepiej rozwijającą się wsią w Polsce. Przed Państwem Święta Katarzyna!

 .

W Świętej Katarzynie mieszkam od ponad dwóch lat. Po 24 latach spędzonych we Wrocławiu (w domu rodzinnym, a potem w wynajmowanej kawalerce z narzeczonym) zdecydowałam, że czas przeprowadzić się na obrzeża miasta. Ostatnio podczas spaceru z psem zostałam zaczepiona przez obcego mężczyznę, który zadał mi pytanie: „Jak się tutaj mieszka?”

Okazało się, że facet planuje kupić jedno z powstających tutaj mieszkań i zbiera opinie miejscowych. Opowiedziałam mu co nieco i w ten właśnie sposób w mojej głowie narodził się pomysł na niniejszy wpis. Dedykuję go między innymi tym wszystkim, którzy planują kupić lub wybudować dom w Świętej Katarzynie albo są zainteresowani zakupem mieszkania. Jednego z tych, które ostatnio wyrastają w okolicy, jak grzyby po deszczu. Ruszajmy!

Poznajcie bliżej Świętą Katarzynę 

Na południowym wschodzie Wrocławia, nieopodal Wschodniej Obwodnicy, na trasie Siechnice – Smardzów – Żerniki Wrocławskie, leży wieś, której historia sięga 1257 r.: Święta Katarzyna. To jeden z popularniejszych podwrocławskich adresów, doceniany przez młode małżeństwa, rodziny z dziećmi oraz seniorów. Mieszka tu niemal 2500 osób. Jako dobrze zagospodarowane i zlokalizowane miejsce nastawione na rozwój, Święta Katarzyna przyciąga do siebie nowych mieszkańców.

Zakup działki budowlanej i postawienie tu własnego domu z ogrodem to inwestycja porównywalna cenowo do kupna dziesięcioletniego mieszkania w centrum Wrocławia. Nie dziwi więc fakt, że mieszkania w Świętej Katarzynie sprzedają się, jak ciepłe bułeczki. Niektóre z nich posiadają własne ogrody, inne balkony z widokiem na park. Cena? To zależy. Zarówno rynek pierwotny oraz rynek wtórny oferują luksusowe, dwupoziomowe mieszkania, jak też skromne kawalerki. Lokum można nabyć za 3,300 zł/, jak i 5800 zł/m², co w obu przypadkach wynosi znacznie mniej, niż we Wrocławiu. Koszt mieszkania czy domu w Świętej Katarzynie jest głównym czynnikiem, za sprawą którego miejscowość ta tak bardzo się rozrasta, oferując społeczności wszystko, co potrzebne do komfortowego życia.

Kliknij mapkę, żeby powiększyćświęta-katarzyna-mapa

Jak wygląda dojazd ze Świętej Katarzyny do Wrocławia

Dobra lokalizacja nie zawsze oznacza dogodne połączenie z centrum. Na szczęście Święta Katarzyna jest pod tym kątem przyjazna mieszkańcom. Zarówno tym posiadającym własne samochody, jak i korzystającym z transportu miejskiego. Nie da się ukryć, że mieszkanie na peryferiach wiąże się z dojazdami – nie sposób ich uniknąć. O ile w okresie wakacyjnym korki nie są odczuwalne, od października do czerwca dają o sobie znać. Szczególnie w godzinach porannych, drogi dojazdowe do Wrocławia zmuszają kierowców do stania. Nie jest to jednak normą. Teoretycznie sytuacja wygląda następująco: .

Pociąg.

Najszybszym środkiem transportu na trasie Św. Katarzyna – Wrocław okazuje się pociąg. Lecz w Świętej Katarzynie stacja kolejowa nie jest najkorzystniej zlokalizowana. Jej odległość od centrum wsi wynosi ok. 750 metrów, co dla wielu okazuje się przeszkodą „nie do przejścia”. Takie rozwiązanie zapewnia jednak ciszę – hałas generowany przez pociągi nie dotyczy osób, zamieszkujących centralne dzielnice Sypialni Wrocławia, bo takim mianem okrzyknięto Świętą Katarzynę. Kolejne dobre wiadomości: przy odrestaurowanym dworcu można zostawić rower, jest tam też niestrzeżony (ale bezpłatny) parking dla samochodów.

Przejazd do stacji Wrocław Główny trwa zaledwie 10 minut, a bilet normalny za taką przyjemność kosztuje 4,40 zł. Częstotliwość odjazdów w porannych i popołudniowych godzinach jest duża (pociąg do Wrocławia odjeżdża średnio co 15 min.).

Wyremontowany Dworzec Kolejowy w Świętej Katarzynie: 

swieta-katarzyna-dworzec     Stacja Święta Katarzyna. Po remoncie jest tu czysto i ładnie:         Ale na przejeździe kolejowym trzeba czasem postać nawet 15 minut:swieta-katarzyna-przejazd-kolejowy

Samochód.

Najwygodniejszy środek transportu, z którego osobiście korzystam. W zależności od wybranej trasy, do Wrocławia można dojechać przez Brochów, Jagodno lub ul. Krakowską. Z mojego doświadczenia wynika, że najmniejsze poranne korki występują na Brochowie, ale droga na Brochów jest po części wysadzana kocimi łbami, nienawidzonymi przez kierowców oraz podwozia ich samochodów. Ruch na nowo wyremontowanej ul. Buforowej też przebiega płynnie, przy czym w tej okolicy zdarzają się poranne zatory. Najgorzej sytuacja wygląda od strony Radwanic, gdzie niemal każdego ranka trzeba stać. Niemniej jednak dojazd do Wrocławia samochodem to najlepsza opcja. Tym bardziej, jeśli jedziemy w kilka osób – wówczas wychodzi taniej.

Ciekawostka: bywało, że mieszkańcy Świętej Katarzyny mieli obawy przed jazdą samochodem z powodu niebezpiecznego skrzyżowania. Mowa o przecięciu ulicy Zacharzyckiej ze Wschodnią Obwodnicą Wrocławia. W tym miejscu dochodziło do wielu wypadków, czego powodem był brak sygnalizacji świetlnej. Wyjazd z ulicy podporządkowanej i przecięcie Obwodnicy (w celu dojechania na Brochów) wymagało dużej uwagi. Podczas opadów deszczu znalezienie „luki” między autami jadącymi z prędkością 70 km/h było na tyle trudne, że Gmina podjęła decyzję o budowie świateł. Od lipca 2019 r. wjazd na Wschodnią Obwodnicę Wrocławia od strony Świętej Katarzyny jest znacznie bezpieczniejszy.

Autobus miejski.

A dokładniej Siechnicka Komunikacja Publiczna. Obecnie ze Świętej Katarzyny kursują cztery linie: 800, 840, 860 i 870.  Zastąpiły one autobusy 900P i 900L, Każda z nich ma inną trasę i rozkład jazdy. Dojazd autobusem do centrum Wrocławia zajmuje ok. 40-50 minut, a bilet należy kupić u kierowcy (4,40 zł – bilet normalny). Osobiście z autobusów korzystam wyłącznie w awaryjnych sytuacjach, gdyż wielokrotnie zdarzyło mi się na nich zawieść. Szczególnie zimą spóźnienia lub brak autobusu to norma. Lepiej więc wybrać pewny pociąg lub w miarę możliwości samochód. Oczywiście dla uczniów dojeżdżających do szkoły we Wrocławiu autobus pozostaje najlepszym środkiem transportu. Tym bardziej, że w Świętej Katarzynie jest sporo przystanków i tak naprawdę z większości miejsc droga na przystanek nie zajmuje więcej, niż 10 minut.

swieta-katarzyna-autobusySkrzyżowanie ul. Głównej z Żernicką – samo centrumswieta-katarzyna-wroclaw-skrzyzowanieWidok na główną ulicę wsi od strony Ośrodka Zdrowiaswieta-katarzyna-mieszkania

 Udogodnienia dla mieszkańców Świętej Katarzyny

Tych nie brakuje. Zacznijmy od dobrej dostępności sklepów różnego typu. Jeśli chodzi o markety, w samym centrum Świętej Katarzyny do dyspozycji mieszkańców jest całkiem dobrze zaopatrzone Dino. Na przeciwko sklepu w tygodniu działa stoisko z warzywami, a czasem też budka z wędlinami. Nieco dalej, za przejazdem kolejowym znajduje się Biedronka, która w te wakacje przeszła generalny remont. Sklep został przeorganizowany, parking odnowiony.

Na tym nie koniec miejsc, w których mieszkańcy Świętej Katarzyny mogą robić zakupy. Blisko głównego skrzyżowania działa supermarket, który co roku zmienia swoją nazwę. Jest trochę droższy od Dino i Biedronki, jednak i tu można zrobić spore zakupy. Obok niego otworzyła się też budka z lodami naturalnymi Sznajder, która robi furorę mimo wysokich cen (4 zł za gałkę). Naprzeciwko szkoły swój sklepik wielobranżowy prowadzi przesympatyczna pani Maria, a w samym centrum stoi lokalny butik z ubraniami (od 5 zł/ sztukę!). Na koniec zostawiłam prawdziwy smaczek – Wykwintny Sklep u Mariana. Jest to ulubione miejsce miłośników procentowych trunków. Bogaty asortyment i dobrze zorganizowany ogródek pozwalają na odprężenie się po trudach dnia codziennego. Każda wieś zasługuje na taki sklep monopolowy!

Wieś Święta Katarzyna dba o swoich mieszkańców

Dlatego co jakiś czas w centrum otwierają się kolejne punkty usługowe. Jednym z moich ulubionych jest salon fryzjersko-kosmetyczny, gdzie można liczyć na profesjonalne usługi w rozsądnych cenach – o wiele niższych, niż we Wrocławiu. Działa tu również kwiaciarnia Stary Kwietnik, Gminne Centrum Kultury z Biblioteką dla wszystkich oraz dwa warsztaty samochodowe. Nie ma tu pizzerii ani restauracji, a jedynym miejscem na zjedzenie obiadu lub zorganizowanie imprezy okolicznościowej jest Karczma Katarzyna. Obok poczty zlokalizowany jest Ośrodek Zdrowia, jednak ze względu na długie kolejki, nie korzystam z niego (natomiast polecam Przychodnię na Brochowie). Tu mieści się też jedyna we wsi apteka.

W centralnym punkcie, jak na wieś przystało, stoi Kościół pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.  Od niego wzięła się nazwa naszej miejscowości oraz symbole na herbie: miecz oraz koło, nawiązujące do tortur, jakie przeszła święta męczennica. Kancelaria parafialna funkcjonuje sprawnie – i co może być istotną informacją dla przyszłych małżeństw – nie ma problemu z uzyskaniem  od proboszcza zgody na ślub w innej parafii.

 Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Św. Katarzynie

swieta-katarzyna-kosciolWykwintny Sklep u Marianaswieta-katarzyna-gdzie-robic-zakupyCentrum Kultury – tutaj działa Klub Tęcza, organizujący zajęcia dla dzieciswieta-katarzyna-centrum-kultury

Święta Katarzyna – wieś przyjazna psom…


Miłym zaskoczeniem dla mnie, jako właścicielki psów, była inwestycja Gminy w pojemniki na psie odchody, które rozmieszczono w strategicznych punktach Świętej Katarzyny. Jako, że nasza wieś dysponuje dwoma ogólnodostępnymi placami zabaw, również na nich nie zabrakło tzw. psich pakietów. Spotkamy je m. in. przy ul. Kolejowej, gdzie powstało zadbane Podwórko Nivea, jak i przy ul. Parkowej oraz w samym parku.

…i miłośnikom sportowego trybu życia

Ogrodzone place zabaw, boiska ze sztuczną nawierzchnią, ścieżki zdrowia – to wszystko pozostaje do dyspozycji mieszkańców Św. Katarzyny. Miejsc do zabawy i do spacerów jest wystarczająco, dlatego ciężko na cokolwiek narzekać.

Gmina zapewnia mieszkańców mnóstwo miejsca na przejażdżki rowerowe, choć nie wszędzie znajdziemy dedykowane ścieżki. Chcąc dojechać do Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, wzdłuż której można pokonać sporo kilometrów na rowerze, trzeba jechać główną, dość ruchliwą (jak na wieś) ulicą. Ruch jest tu duży zwłaszcza w godzinach popołudniowych, kiedy rodzice przedszkolaków i uczniów przyjeżdżają po nich pod przedszkola/ szkoły. To bardzo uciążliwe dla mieszkańców, którzy przez samochody zaparkowane gdzie popadnie (często nawet pozostawione na światłach awaryjnych na ulicy), mają problem z dostaniem się na własną posesję. Rowerzyści nie muszą jednak kierować się na ścieżki przy Obwodnicy. Równie ciekawe trasy znajdą w samej Świętej Katarzynie (m. in. ul. Kolejowa, Strażacka, Słoneczna czy Lipowa). Jazda po rzadko uczęszczanej drodze asfaltowej lub klimatycznej trasie otoczonej gruntami rolnymi ma swoje uroki – polecam na rodzinne wypady rowerowe.

Psie pakiety zachęcają do sprzątania po swoim czworonogu…

swieta-katarzyna-jak-sie-tu-mieszkaA zadbany sprzęt sportowy motywuje do aktywności…swieta-katarzyna-sport-boiskoUlica Lipowa – tą drogą można dojechać rowerem np. do parku:swieta-katarzyna-trasy-rowerowe

Przedmieścia Wrocławia można polubić! 

Zaledwie 9 kilometrów – tyle dzieli Świętą Katarzynę od Wrocławia, stolicy Dolnego Śląska. To świetne miejsce do życia pod warunkiem, że akceptujemy codzienne dojazdy do miasta. Panuje tu cisza (w przeciwieństwie np. do Siechnic, w których grasuje działko przeciwgradowe), jest wiele pięknych terenów, wciąż powstają kolejne strefy relaksu na świeżym powietrzu. Po dwóch latach życia na wsi muszę przyznać, że nawet brak światłowodu rekompensuje fakt posiadania prywatnego ogródka z basenem i zadbanym trawnikiem, po którym bez ryzyka można chodzić boso. Wrocławskie przedmieścia dadzą się lubić i wcale nie dziwi mnie to, że Święta Katarzyna tak szybko się rozrasta. Oby  tylko ten rozwój szedł w dobrą stronę.

14 thoughts on “Święta Katarzyna pod Wrocławiem. Jak się tutaj mieszka? Wycieczka po wsi

  1. ostatni raz byłam w tym rejonie ponad 10 lat temu;) ja mieszkam dokładnie po drugiej stronie Wrocławia:) i jak byś chciała zmienić kierunek to zapraszam:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.