jak powiedzieć rodzicom o ciąży

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży? Oryginalny pomysł, by przekazać dobre wieści!

Poinformowanie rodziców o ciąży jest bardzo emocjonującą chwilą dla pary, która spodziewa się dziecka. Choć inne emocje towarzyszą nastolatkom (dla których wiadomość o dziecku była totalną niespodzianką), a parze z wieloletnim stażem (która starała się o dziecko przez kilka miesięcy), to zawsze moment zawiadomienia najbliższych jest szczególną chwilą. Jeśli tylko ma się taką możliwość, warto z wyprzedzeniem ją zaplanować. Prawdopodobnie zostanie ona na długo zapamiętana – wiadomość o ciąży nie powinna być przekazywana w nerwach. Dziś podzielę się z Wami pomysłem, który wspólnie z mężem wykorzystaliśmy, by przekazać rodzicom cudowną wiadomość. 🙂 

Będziemy mieli dziecko!
Czas powiedzieć to rodzicom

Długo zastanawialiśmy się nad tym, kiedy i w jaki sposób podzielimy się z naszymi rodzicami wiadomością o ciąży. Chociaż my wiedzieliśmy o niej praktycznie od początku, z przekazaniem nowiny wstrzymaliśmy się do ukończenia 12. tygodnia ciąży. Ta data nie była przypadkowa – po upływie trzeciego miesiąca ciąży drastycznie maleje ryzyko poronienia. Mimo, że rodzice są nam bardzo bliscy, nie chcieliśmy mówić im o ciąży od razu – gdyby okazało się, że coś 'pójdzie nie tak’, przeżywanie utraty dziecka byłoby jeszcze trudniejsze. Aby nie narażać rodziców na niepotrzebny stres i zyskać czas na dokładne zaplanowanie tego Ważnego Dnia, postanowiliśmy więc poczekać. Kiedy dwanaście tygodni upłynęło, wszystko było już dopięte na ostatni guzik.

Oczywiście powiedzieć rodzicom o ciąży można już na samym początku, trzymając w ręce pozytywny test ciążowy. Osobiście radziłabym wstrzymać się co najmniej do czasu wizyty u lekarza (potwierdzenie ciąży w gabinecie ginekologicznym jest możliwe w okolicach 6. tygodnia ciąży, czyli 2-4 tyg. po terminie spodziewanej miesiączki). My woleliśmy powiadomić bliskich na spokojnie, kiedy minęło największe zagrożenie i byliśmy pewni, że to odpowiedni moment. 

ciąża a rodzice jak powiedzieć

Pomysł na przekazanie
radosnej nowiny najbliższym

Zanim podjęliśmy ostateczną decyzję, jak powiemy rodzicom o ciąży, rozważaliśmy kilka opcji. Tak naprawdę każdy sposób jest dobry – my wiedzieliśmy, że rodzice bardzo się ucieszą. Jesteśmy już dziesięć lat razem i prawie trzy lata po ślubie, więc pytania o dziecko wielokrotnie pojawiały się w rozmowach przy rodzinnym stole. Nie spieszyliśmy się z decyzją o rodzicielstwie i nie ulegliśmy presji, może właśnie dlatego samo informowanie bliskich o ciąży było dla nas tak ważne. 

W grę wchodziło m.in. nagranie filmiku, który puścilibyśmy rodzicom na TV. Innym pomysłem było zakupienie malutkich skarpetek i podarowanie ich w ozdobnym pudełeczku. W grę wchodziło też wręczenie specjalnej zdrapki, kryjącej komunikat: zostaniecie dziadkami! Każdy z tych pomysłów wydawał się ciekawy, ale najbardziej spodobał nam się jeszcze inny.

W związku z tym, że przekazywanie ważnych i (nie da się ukryć) wzruszających informacji przychodzi nam z trudem, postawiliśmy na gotowe rozwiązanie. Nasze serca skradły drewniane książeczki z grawerowanym napisem i miejscem na zdjęcie USG.
Sami zobaczcie:

jak powiedzieć rodzicom o ciążyjak poinformować rodziców o ciąży

zostaniecie dziadkami pomysły

Drewniane książeczki:
Wkrótce Zostaniecie Dziadkami

Książeczki, które wybraliśmy, by poinformować rodziców o ciąży, zostały wykonane z drewna. Na okładce znajduje się dedykacja – jej treść podaliśmy przy zakupie. U nas były to trzy różne książeczki: Kochani Rodzice, Kochana Mamo i Kochany Tato. W środku wygrawerowano prosty i czytelny komunikat: „Wkrótce zostaniecie dziadkami!” „Wkrótce zostaniesz babcią!” „Wkrótce zostaniesz tatą!” Pod napisem umieszczono grafikę, przedstawiającą małe stópki. Natomiast po lewej stronie pozostawiono wolną przestrzeń – tam wkleiliśmy zdjęcie z USG.

Całość została zawiązana białą wstążeczką i schowana w kopertę, którą obwiązałam dołączonym do zestawu sznurkiem jutowym z drewnianym serduszkiem. Musicie przyznać, że taka forma powiadomienia bliskich o ciąży jest bardzo oryginalna. Nasi rodzice kompletnie się nie spodziewali tego, co znajdą w środku. Mama myślała, że kupiliśmy jej płytę CD, tato nawet nie próbował zgadywać, ciekawość zwyciężyła. 🙂 Książeczki zrobiły na nich tak duże wrażenie, że do dziś stoją w widocznym miejscu w salonie – prawdopodobnie zostaną tam, dopóki w ich miejscu nie pojawi się zdjęcie wnuka (albo wnuczki). 

Co myślicie o takim sposobie powiedzenia rodzicom, że zostaną dziadkami? Może Wy wykorzystaliście inny, kreatywny pomysł? W końcu jak już powiedzieć rodzicom o pierwszej ciąży, to z rozmachem! Taka chwila ma miejsce tylko raz w życiu. Moim zdaniem odpowiednio zadbaliśmy o wyjątkową oprawę, dzięki czemu Ten Dzień na długo zapisał się w pamięci naszych bliskich. 

 

17 thoughts on “Jak powiedzieć rodzicom o ciąży? Oryginalny pomysł, by przekazać dobre wieści!

  1. Bardzo kreatywny sposób. Ja niestety swoim rodzicom powiedziałam normalnie, podczas rozmowy i teraz trochę żałuje, bo można było podejść do tej wyjątkowej chwili w wyjątkowy sposób. Gratulacje!

  2. Bardzo podoba mi się ten pomysł, szkoda, że sama na niego nie wpadłam. Może jeszcze będzie okazja, by w taki sposób podzielić się z nimi radosną nowiną 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.